Kalcija loma dārzeņu audzēšanā

Seal Vito

Pabaro augus, kuri pabaros Tevi! Bagātīgai dārzeņu ražai augi jālutina gan ar kompleksajiem minerālmēsliem, gan pamīšus ar kalcija mēslojumu.

 

Kādu labumu augam sniedz kalcija minerālmēsli?

Kalcijs ir tas barības elements, kas veido auga balsta sistēmu – spēcīgu stumbru, lai tas var noturēt augļus. Būtiski ietekmē arī ražas kvalitāti – ar kalciju pabaroti augļi ir vizuāli daudz pievilcīgāki, tiem veidojas, skaista, apetelīga miziņa, uzlabojas garšas īpašības. Ar kalciju pabaroti augļi ir vizuāli daudz pievilcīgāki, tiem veidojas, skaista, apetelīga miziņa, uzlabojas garšas īpašības un samazinās risks dažādām augu slimībām. Viena no biežākajām kalcija trūkuma sekām ir tomātu specifiska bojāšanās. Siltumnīcā augošiem tomātiem vēl negataviem augļiem no apakšas (tur, kur bijis zieds) veidojas pelēcīgi brūns, sakrokojies, nedaudz ierimis plankums apmēram 2 – 3 cm diametrā. Sākumā to nemaz nevar pamanīt. Kad bojājums jau kļūst redzams, krāsu mainījis uz melnu, ir par vēlu kaut ko darīt. Parasti šajās vietās sekundāri iemetas augļu puve un tomāti sapūst. Zīmīgi, ka šādi bojājumi parasti ir dažām šķirnēm, pārējām tādi nav novērojami. Lai arī to sauc par augļu galotņu sausos puvi, tai ar slimību nav nekāda sakara. Šādi izpaužas kalcija trūkums auglī. Vislielāko kļūdu pieļauj tie, kas mēģina kalcija trūkumu kompensēt ar kādu kaļķošanas līdzekli. Tā tomātiem tikai paliek raibas lapas, jo augstā augsnes pH dēļ tiek nobloķēti pārējie elementi.

 

Kā kalcija minerālmēslus lietot visefektīvāk?

Kalcija deficīts parasti vērojams jūnijā, jūlijā pēc sausa un karsta laika, kad kalcija uzņemšana caur saknēm tiek bloķēta, taču šajā laikā intensīvi attīstās augļi. Tikai šoreiz tas nedarbosies laistot, tas jāsmidzina caur lapām. 3 korķīšus Vito Calcium izšķīdina 10 l ūdens un kārtīgi apsmidzina visu augu tā, lai pārklātas būtu arī lapu apakšpuses un stumbrs. Šādu mēslošanu veic 1x nedēļā, vēl 1x 2 nedēļās. Tie augļi, kuriem tumši pleķi jau izveidojušies, vairs neatjaunos savu izskatu, taču tiks novērts jaunu veidošanās. Barošana caur lapām jāveic no rīta vai vakarā, jo spožajā saulē, smidzinot, lapas var apdegt. Pēc smidzināšanas jābūt iespējai siltumnīcu izvēdināt, lai tomāti pēc iespējas ātrāk nožūst.

 

Kādēļ kalcija līdzekļi laistīšanas laikā jālieto atsevišķi no kompleksajiem minerālmēsliem?

Kāpēc jālieto 2 mēslošanas līdzekļi atsevišķi, vai nevarēja izstrādāt vienu, kas ir kopā ar kalciju? Diemžēl kalcijs ir elements, kuru nevar pievienot barības elementu maisījumam, jo tas veido nešķīstošu, augam neuzņemamus savienojumus, tāpēc šie mēslošanas līdzekļi jālieto pamīšus, tos nevar jaukt vienā lejkannā.

Lai bagātīga un garda dārzeņu raža!