Kas jāzina par mēslošanu?

Lai iegūtu vēlamo rezultātu dārzā, augi saņemtu visas nepieciešamās uzturvielas un dotu bagātīgu ražu, vērtīgi noskaidrot, kā un ar ko pareizi mēslot. Pretējā gadījuma, augiem var tikt nodarīts vairāk ļaunuma nekā labuma. Mēslošanas mērķis ir zemi uzlabot ar trūkstošajām barības vielām. Turklāt jāatcerās, ka dažādām augu kultūrām ir atšķirīgas prasības attiecībā un mēslojumu.

 

Ar ko mēslot?

Minerālie mēslojumi iedalās vienkāršos un kompleksos minerālmēslos. Vienkāršie minerālmēsli satur kādu vienu barības elementu. Bet kompleksie minerālmēsli satur divus vai vairākus elementus.

Vienkāršie minerālmēsli ir jādod tad, ja augiem attiecīgajā augšanas stadijā ir pastiprināta vajadzība pēc kāda elementa un augsnē tā trūkst. Trīs galvenie un visbiežāk lietotie elementi ir slāpeklis, kālijs un fosfors. Slāpeklis piedalās augu zaļās masas veidošanā, tāpēc pavasarī un vasarā vajadzīgs visvairāk. Kālijs augu šūnās aktivizē fotosintēzi, enzīmu darbību, veicina ogļhidrātu uzkrāšanos sēklās. Tas stimulē jaunu lapu veidošanos un piedalās auga ūdens un barības vielu transportēšanā. Savukārt fosfors nepieciešams ziedu un augļu attīstībai, veselīgai sakņu sistēmai un gumu briedināšanai.

Kompleksie mēslojumi satur divus vai trīs galvenos barības elementus vai ir papildināti ar mikroelementiem, atkarībā no augu kultūras var atšķirties šo elementu proporcijas sastāvā. Minerālmēslojums pieejams dažādās formās, piemēram, šķidro minerālmēslojumu priekšrocība ir to ātrā iedarbība uz augu un vienkāršā dozēšana. Savukārt granulētajiem minerālmēsliem sākotnēji jāizšķīst, lai augs tos spētu uzņemt, tādējādi iedarbība nav tik ātra. Pie kompleksajiem minerālmeslojumiem pieder arī Vito šķidrie mēslošanas līdzekļi, kuriem Latvijā uzticas jau vairāk nekā 30 gadus. Vito formulu, balstoties uz veiktiem augsnes pētījumiem, izstrādājis augu minerālās barošanās laboratorijas vadošais pētnieks augu fizioloģijā, zinātniskais konsultants un bioloģijas doktors Vilnis Nollendorfs. Šķidro koncentrēto mēslojumu receptūras ir izstrādātas un piemērotas augu augšanas optimizācijai tieši Latvijas klimatiskajiem un agroķīmiskajiem apstākļiem. Viena no galvenajām īpašībām, kas Vito atšķir no citiem mēslojumiem, ir tā sabalansētais sastāvs, kas ietver gan mikroelementus, gan makroelementus. Tāpat kā cilvēks nevar pārtikt no vienveidīgas pārtikas – tikai kartupeļiem vai tomātiem, tāpat arī augiem šīs uzturvielas ir jāsabalansē. Vito papildināti ar tādiem makro un mikro elementiem kā kalciju, magniju, sēru, dzelzi, mangānu, cinku, varu, boru un citiem atkarībā no tā, kurām augu kultūrām attiecīgie minerālmēsli paredzēti.

minerālmēsli Vito

Labu mēslojumu iespējams sagatavot arī pašam. Pie organiskajiem mēslojumiem pieder komposts, kūdra, kūtsmēsli, virca, ezera dūņas, jūras mēsli un dažādas citas svaigas vai bioloģiski pārveidotas augu vai dzīvnieku organiskās vielas. Taču organiskajā mēslojumā barības vielu sastāvs mēdz būt nezināms un tas nav sabalansēts. Piemēram, vistu mēslos ir daudz fosfora, bet ne visiem augiem tas nepieciešams tādā koncentrācijā. Organisko mēslošanas līdzekļu galvenā priekšrocība ir humusa palielināšana augsnē, savukārt minerālmēslojumu priekšrocība ir ātra iedarbība īstajā laikā. Tāpēc vislabāk ir abus mēslojuma veidus kombinēt.

 

Piebarošana un mēslošanas biežums

Augšanas periodā, kad augiem rodas papildus vajadzība pēc barības vielām, visātrākā iedarbība būs, smidzinot uz lapām ūdenī atšķaidītus minerālmēslus. Šādā veidā augi uzņems barības vielas ļoti ātri: slāpekli 1–6 stundu laikā, kāliju 1–4 dienu laikā, fosforu 2–6 dienu laikā.

Ja ilgstoši pieturas sausums, un nav iespējams nodrošināt pilnvērtīgu laistīšanu, augiem trūkst gan ūdens, gan barības vielas, jo no sausas augsnes auga saknes nespēj uzņemt barības vielas. Smidzināšana uz lapām tad ir ātrākā palīdzība un vienīgā iespēja pabarot augus. Ja augsnē mitruma pietiek, augi spēj mēslojumu uzņemt ar saknēm, tāpēc šķīstošo vai šķidro mēslojumu var pievienot laistāmajam ūdenim. Vito piedāvā augu barību, kas piemērota gan laistīšanai, gan apsmidzināšanai dažādām augu kultūrām.

Svarīgi ir nepārspīlēt ar mēslojuma lietošanu, jo to pārbagāta koncentrācija augiem ir bīstamāka nekā to trūkums, augiem var rasties apdegumi un tie var pat aiziet bojā. Šķīstošais minerālmēslojums ir ātri uzņemams, bet koncentrācijai jābūt mazai, jo augs nevar uzreiz paņemt daudz barības. Jāatceras, ka stādu saknes var būt jutīgas uz augstas koncentrācijas ķīmisko mēslojumu šķīdumiem. Visveiksmīgākie rezultāti tiks panākti, ja minerālmēsli būs mazāk koncentrēti, bet mēslošana tiks veikta biežāk. Vito nav koncentrēts, bet gan sabalansēts mēslojums, kas satur visus nepieciešamos makro un mikro elementus augu augšanai ilgtermiņā. 

Ja tiek plānota augu mēslošana caur lapām, jāuzmanās lietot pārak koncentrētus šķīdumus, lai neapdedzinātu lapu virsmu. Jāizvairās no karsta, saulaina un vējaina laika. Visdrošāk mēslojumu caur lapām dot agri no rīta, vakaros vai mākoņainā laikā.

Mēslošana caur lapām ir piemērotāka arī pie zemākām augsnes temperatūrām, kad augiem ir apgrūtināta elementu uzņemšana, piemēram, pavasarī. Augu kultūrām, kas tiek audzētas purvainā vidē, labāk izmantot mēslošanu caur lapām, citādāk minerālmēslojums tiek ātri aizskalots. Tāpat arī, ja ir ilgstošas stipras lietavas, dārzs jāmēslo biežāk, jo daļa minerālmēslu no augsnes salīdzinoši ātri izskalojas.

 

Augiem ir dažādas vajadzības

Dažādām augu kultūrām atšķiras vajadzības pēc  atsevišķiem barības elementiem. Piemēram, tomāti un paprika prasa palielinātu kālija saturu, bet zemenes, gurķi, redīsi un ķirbji prasa vairāk kalciju un šaurāku slāpekļa un kālija attiecību. Tāpēc Vito piedāvā vairākus kompleksā mēlojuma veidus, kas piemēroti atšķirīgām augu kultūrām.

Augiem ir arī dažādas attīstības fāzes, tāpēc dažādiem augiem atsevišķos periodos var būt izteikti nepieciešams kādas vielas papildmēslojums. Piemēram, sakņaugiem un kāpostaugiem papildus nepieciešams bors un kalcijs, bet vasaras vidū tomāti un gurķi jāsāk papildus mēslot ar kalcija nitrātu. Kalcija trūkums izsauc ziedu nokalšana, dārzeņi, augļi un ogas zaudē garšu un uzglabāšanas laikā ātri sapūst. Kalcijs novērš puves rašanos, sakņu augšanas traucējumus un dažādu slimību attīstību, paildzina ražas uzglabāšans laiku. Vito piedāvā slāpekļa minerālmēslus, kas satur kalciju. Tas piemērots gan laistīšanai, gan apsmidzināšanai.


Vai minerālmēslojums ir ķīmija?

Pēdējā laikā sabiedrībā jūtama maldīga interpretācija, par to, ka minerālmēslojums ir cilvēka veselībai bīstama ķīmija. Minerālmēslojums bieži tiek jaukts ar augu aizsardzības līdzekļiem, kas paredzēti cīņai ar dažādiem kaitēkļiem un augu slimībām, tās bieži vien ir ķīmiski sintizētas vielas, kas var būt kaitīgas veselībai. Taču minerālmēslojuma sastāvdaļas jau atrodamas dabā dažādās formās, tās iegūtas no dabas resursiem un pārveidotas augiem vieglāk izmantojamā veidā. Piemēram, kāliju un fosforu iegūst no iežiem, apstrādā un iegūst koncentrētu elementu. Slāpeklis tiek piesaistīts no gaisa, no atmosfēras un speciālas tehnoloģijas ceļā tiek iestrādāts minerālmēslojuma sastāvā. Vito nesatur nekādas papildus vielas, tādas kā augu aizsardzības līdzekļus (pesticīdus, herbicīdus u.tml.), kas ir nopietni draudi cilvēku veselībai.

Attiecībā uz organisko mēslojumu der saprast, ka neviens augs tiešā veidā ar saknēm neuzzsūc, piemēram, kūtsmēslus, augs spēj uzsūkt barības elementus tikai jonu veidā. Tātad augs uzsūc barības elementus, kas izdalījušies jonu formā, organiskajam mēslojumam sadaloties.

Raksts tapis sadarbībā ar Dr. biol.V. Nollendorfu

Ar Vito lietošanas rekomendācijām iespējams iepazīties šeit.