Dezinfektantu ABC: kā izvēlēties īsto?

Strauji augot pieprasījumam pēc dezinfekcijas līdzekļiem, tirgū parādījušies arī ražojumi ar maldinošiem apgalvojumiem. Kā nepārmaksāt un nopirkt to, kas tiešām pasargā no vīrusiem un baktērijām?

 

Neliela pudelīte ar skaļiem pretvīrusu iedarbības solījumiem par pieciem, septiņiem un pat vairāk eiro — šādas situācijas kļūst arvien biežākas dažādās tirdzniecības vietās un internetā. Taču ne vienmēr līdzekļiem, kuriem tiek piedēvēta plaša spektra iedarbība pret vīrusiem, baktērijām un sēnītēm, ir atbilstošs sastāvs, lai šie apgalvojumi būtu pamatoti. Lai nepārmaksātu un nopirktu tādu līdzekli, kas patiešām veic savu funkciju, jāievēro daži vienkārši padomi.

 

Sastāvs un etiķete

Nebūt ne visi dezinfekcijas līdzekļi iznīcina arī vīrusus, tai skaitā Covid-19 izraisītāju — jauno koronovīrusu. Latvijas Republikas Veselības ministrija savā mājaslapā rūpīgi izskaidro, kuras aktīvās vielas spēj iznīcināt vīrusus. Ķīmisko savienojumu nosaukumi var likties sarežģīti, bet divus populārākos ir vērts iegaumēt: 50% izopropanols un 70% etanols. Līdzekļi ar šādu aktīvās vielas koncentrāciju iznīcina gan baktērijas, gan vīrusus, turklāt tie ir universāli — derīgi gan roku, gan virsmu dezinficēšanai. Ja aktīvās vielas nosaukums un koncentrācija uz līdzekļa nav norādīta — nepērciet to! Tā riskējat kļūt par krāpnieku upuri.

 

Produktu reģistrācijas numurs

Latvijā reģistrētiem dezinfekcijas līdzekļiem uz etiķetes būs norādīts arī valsts piešķirtais biocīda inventarizācijas numurs un līdzekļa pielietojums: rokām, virsmām vai citiem mērķiem. AS “Spodrība” zīmols Seal piedāvā vairākus produktus, kas reģistrēti kā biocīdi, piemēram, Virsmu un inventāra dezinfektants un Alcohol gel, kas satur 70% spirta. Tas nozīmē, ka atbildīgā valsts iestāde — Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs — ir apstiprinājusi aktīvo vielu esamību šajos produktos. Par Latvijā piereģistrētajiem biocīdiem var pārliecināties LVĢMC mājaslapā.

 

Tirgotājs

Lai gan daudzi ir saskārušies ar dezinfekcijas līdzekļu trūkumu aptiekās un veikalos, pirkt tos no nezināmiem izplatītājiem ir riskanti. Daļa tirgotāju, kas specializējas uz pieaugušā pieprasījuma apmierināšanu, ir radušies pēdējās nedēļās, un to reputāciju ne vienmēr var pārbaudīt. Kāpēc vispār dezinfektantu trūkst? Dezinfekcijas līdzekļu ražošanas apjomu kāpināšana krīzes apstākļos ir īsts izaicinājums, skaidro AS “Spodrība” direktore Baiba Megre: “Lai pielāgotos arvien augošajam pieprasījumam, esam operatīvi uzstādījuši jaunas iekārtas, būtiski palielinājuši darbaspēka resursus un iespēju robežās arī izejmateriālu rezerves. Nemitīgi saskaramies ar izejvielu un iepakojumu ierobežoto pieejamību. Pat viena komponenta trūkums rada papildu spriedzi, jo jāmeklē efektīvi risinājumi, lai nodrošinātu nemainīgu produkta kvalitāti.” AS “Spodrība” piegādā dezinfekcijas līdzekļus gan veikaliem, gan publiskajam sektoram un organizācijām, bez kuru darba pašlaik nevaram iztikt.

 

Lietošana

Pat vislabākais dezinfekcijas līdzeklis būs efektīvs, tikai to pareizi lietojot. Lai dezinficētu rokas, izspiediet uz tām dezinfektantu aptuveni lazdu rieksta izmērā un rūpīgi iesmērējiet to ādā vismaz 30 sekundes, īpašu uzmanību pievēršot pirkstu starpām un nagiem. Lai pasargātu ādu no plaisāšanas, pēc dezinfekcijas līdzekļa nožūšanas uzklājiet rokām mitrinošu krēmu. Jāatceras dezinficēt arī virsmas, kurām visbiežāk pieskaraties ar rokām, piemēram, durvju rokturus, telefonus, datoru klaviatūras, gaismas slēdžus, somiņu rokturus. Cilvēkiem, kas ir Covid-19 riska grupā, var būt lietderīgi apstrādāt pat produktus, kuri atnesti no veikala, lai maksimāli izvairītos no vīrusa ienešanas mājās.